Class Lists
Class Lists include students from Convent, Eveline, Northlea, Towsend, St Peter's
CLASSES OF 1976
Form 1A1
D.J.Avery, I.D.Benning, G.B.Bingham, C.Botha, T.Clarke, J.Danvers,
E.Docking, J.Edgar, E.Estment, T.M.Ferguson, R.Flashman, D.Foley,
G.P.Friend, J.Giraud, D.Gubbay, C.Hardey, D.Herbst, D.Heywood,
M.J.Higgins, I.Hodge, B.Hopwood, J.Jacobson, R.Jamieson, C.T.Myles.
Form 1A2
G.R.Kadey, C.Kerr, L.Kettle, C.Keyer, P.Kleynhans, K.Lawson, K.McIntosh,
C.McLeod, B.Nachshon, B.Polchich, G.Pankhurst, C.Pettican, M.Rachman,
S.Rachman, M.Ray, M.Rees, S.S.Roderick, M.Sack, S.Searle, D.Slaven,
A.Strathearn, M.B.Stevens, J.Teasdale, I.Van Niekerk, H.Van Woerden,
F.Verster, C.Walsh, C.Yates.
Form 1B
G.Ainscough, C.Bagnall, S.Benson, G.Chalklen, F.Cundall, M.Devine,
A.Dugmore, J.D.Elkington, M.Field, B.Fowlds, T.Gee, C.Goodman,
R,Ferneyhough, J.Grobler, R.Hofmeyer, P.Kritzinger, D.Linderque,
A.J.Milier, T.O'Callaghan, J.Prinsloo, P.Ribeiro, B.Posselt, A.Radloff,
D.Reilly, G.Robertson, B.Sayer, S.Sevenster, B.Simpson, I.Simpson,
J.Sitarenios, P.Stockman, K.Wilson.
Form 1C1
C.Abbott, G.Allsopp, G.Baguley, G.Bailey, R.Davis, P.De Bruyn, S. De
Goede, S.Douglas, R.Douthwaite, J.Duguid, A.Edwards, N. Ekblad, R.Ellis,
H.Esterhuyzen, G.Flinders, A Geddes, M.George, J.Gomes, M.Herron,
M.Horrocks, M.Isaacs, R.Mayhew.
Form 1C2
M.Kelder, D.Kleopa, B.Kozhanson, B.Laughton, A.Little, D.Livesay,
W.Lottering, M.Lowe, K.McAtier, J.McDowall, C.Mackenzie, B.Mirtle,
K.Murray, R.Nel, S.Pawley, M.Rachbind, R.Retief, P.Stephenson, G.Tasmer,
T.Van Tonder, C.Venables, K Van Zyl, G.Vermeulen, A.Ward.
Form 1E
C.F.Butler, G.A.Cross, B.M.Frauenstein, M.Geddes, J.Jooste, P.Joseph,
D.Latta, A.McChesney, P.Naylor, W.Phillips, M.Pinheiro, C.Pohl, C.Staak,
F.Van Hese, K Van der Velde, C.Waring.
Form 2A1
M.Barker, M.Beffa, J.Bembridge, L.Benning, L.Brenner, P.Brownlee,
B.Carroll, L.Craven, D.Cremer, G.Daniels, D.De Villiers, A. Economou,
G.Edwards, M.Foskett, J.Freeke, J.Gait, P.Gee, A Hadjipaulos, M.Mower,
G.W.Roberts.
Form 2A2
D.Hickman, J.Hulland, G.Keyer, J.Knight, R.Kotze, S.Levin, G.Mckenna,
M.Nothnagel, P.Neal, B.Palte, A.Place, J.Pretorious, J.Rapisarda,
S.Robertson, G.Ronan, M.Rudd, D.Seligman, C.Siebert, W.Smith, P Timm, A.
Viljoen, A.Vorster, B.Watts, A.Yard.
Form 2B1
R.Amyot, A.Andrea, D.Appelhans, V.Authers, M.Barker, R.Brown, P.Burrows,
R.Cary, D.Caunt, D.Craven, G.Crowther, P.Cutler, K.Danielson, R.Fabb,
D.Fanner, G.Farndell, K.Foster, I.Fisher, D.Fraser, G.Hertberg, K.Jones,
J.Joubert, K.Kritzinger, R.Kyle, A.Nel, J.Papademetriou, M.Parvess,
A.Powell, E.Rossiter.
Form 2B2
E.Bennion, U.Foster, F.Groenewald, L.Licher, A.Markou, T.Marshall,
W.MacDonald, S.McGlone, S.McMichael, M.Meyer, G.Oberholster, D,Oswald,
M.Payne, W.Ridding, C.Rowlands, M.Rua, S.Rudram, G.Smith, N.Taylor,
K.Thomson, P.Townley, F.Van der Merwe, J.Van der Merwe, P.Van Niekerk,
D.Waite, G.Williams, C.Wright, M.Wright, C.Wilmot.
Form 2C1
M.Angel, H.Bagguley, D.Barnard, A.Bernstein, A.Berry, J.Campbell,
B.Campbell, R.C.Center, B.Daly, M.Damaine, I.Davids, A.David, M.Erasmus,
L.Gomes, G.Green, S.Greyvenstein, E.Hammond, R.Herbst, W.Higgins,
E.Hutchinson, M.Jones, W.Kruger, C.Lamprecht, K.Lanning.
Form 2C2
M.E.Card, S.Hewitt, M.Honiball, G.MacKenzie, S.Markides, J.K.McDowall,
L.Mead, J.G.Minnaar, C.Moore, C.Norman, L.Peerutin, L.Posselt, C.Pote,
M.Riddle, P.Roode, D.Sharrock, K.Smith, W.Snyman, G.Spencer, K.Tink,
D.Trowell, W.Winter.
Form 2E
J.Baillie, G.Boon, J.Calitz, D.Cross, C.D'Oliveira, F.John, T.McLeod,
D.Moreira, A.Pereira, C.Robinson, G.Steyn, B.Swales, J.Van Hese, M.Van
der Velde.
Form 3A1
I.Anderson, D.Bartlett, P.Caprez, J.Catteral, J.Cumming, J.Glassbrook,
D.Goldman, R.Green, P.Hearne, J.Herbst, M.Hill, D.Husband, J.Kagan,
P.Karlsen, P.Lewis, W.Lieberman, G.Ludick, A.Marx, G.Mills,
T.Pathyjohns, G.Pilossof, D.Rachman, D.Ray, J.Sack, S.Sutton,
A.Teasdale, B.Turnbull, N.Watson, M.Worsley.
Form 3A2
A.Buchan, C.Bush, C.Chappell, R.Cochrane, A.Cook, G.Devine, M.Durrant,
A.Hopkins, R.Issacs, D.Lasker, I.Lerman, I.Louw, S.Loxton, S.McKenna,
E.Mellors, G.Myers, M.Payne, H.Silver, S.Simon, C.Smith, D.Stone,
N.Sutcliffe, D.Van der Meulen, D.Wallace, B.Walsh, P.Walsh, T.Whales.
Form 3B1
J.Amaral, P.Bloch, C.Champion, I.Culter, S.Daly, D.Dugmore, M.Einhorn,
L.Evans, S.Evans, G.Forbes, A.Hall, K.Howard, E.Hunter, S.Kouridou,
R.Labaschagne, J.Lopes, G.Maidwell, G.Matteus, S.Mcllven, J.Mitchell,
K.Nyquist, S.Oberholster, G.O'Callaghan, R.Pearce, M.Pettican,
B.Saunders, P.Steyn, W.Van der Merwe, A.Viljoen, D.Wright.
Form 3B2
S.Ashley, G.Blaauw, J.Blignaut, B.Burt, D.Cameron, M.Card, M.Chiaklides,
K.Chipps, K.Craven, S.Dickens, G.Duguid, C.Gordon, S.Goodman,
J.Hennings, J.Horrocks, A.Mavrikos, W.Merideth, B.I.Miller, J.Milne,
P.Grant, R.Pope, T.Pope, J.Stork, P.Tzircalle, C.Van Tonder,
D.Waldmeyer, G.Whales, S.Van Rooyen.
Form 3C1
W.Alexander, G.Alves, J.Bastos, H.Benny, M.Chapalambous, H.Cloete,
L.S.Dodds, A.Fanner, D.Goddard, M.Gomes, J.Green, L.Hansmeyer,
J.Herdman, N.Hope, K.Jenkinson, A.Kotze, A.Lottering, B.Minnaar,
K.Moller, M.Markides, A.O'Callaghan, T.Oscher, L.Parkin, M.Petrie,
E.Rice, G.Slater, K.Smith, P.Staak, H.Truebody, R.Van Niekerk, S.Waring,
M.Ward, R.Wilson.
Form 3C2
P.Archer, A.Bagguley, R.Bissett, A.Blasigh, W.Bourne, G.Chalklen,
C.Daly, E.De Goede, C.Fletcher, I.Fuller, C.Groves, C.Henriques,
S.Jansen, B.Jenkins, S.Juul, T.Keyser, A.MacDonald, C.Morreira,
L.Pitzer, J.Simoes, A.Snyman, R.Strydom, A.Van Niekerk, H.Camacho,
B.K.Rumble, W.A.Van der Merwe, W.C.Van der Merwe.
Form 4A1
S.Barker, N.Barrett, N.Faasen, L.Fisher, A.Gullan, M.Hageman, P.Hatton,
K.Jensen, M.Kennedy, J.McKay, D.McIntyre, M.Michelson, A.Miller,
S.Palte, R.Parke, G.Paterson, N.Paterson, D.Rissin, L.Smith, L.Smith,
A.Steinberg, P.Wallace.
Form 4A2
L.Barnard, T.Beatty, K.Deetlefs, A.De Goede, J.De Sousa, D.Goldwasser,
M.Harrison, S.Hoff, D.Jacobsz, T.Leith, A.Mills, P Mirbach, G.Nel,
B.O'Connell, E.Ray, G.Robertson, M.Slaven, J.Strathearn, P.Viljoen,
P.Ward, G.Widdows, F.Zacharias.
Form 4A3
C.Belstead, I.Burrows, M.Carver, D.Connolly, C.Cremer, T.Donachie,
P.Giraud, J.Holmes, I.Kaye, A.Kenrick, T.Lange, C.Lapthorne, G.King,
R.Peretti, G.Read, P.Ridge, K.Robertson, G.Salhus, R.Schroeder,
D.Schultz, M.Slater, I.Stone.
Form 4B1
S.Agnew, L.Ayliffe, M.Butcher, D.Blakelock, A.Carlisle, M.Forfar,
R.Forfar, A.Gerling, J.Gillmaster, D.Graziola, D.Harris, A.Jordan,
R.Levy, G.Maiden, G.Margolis, R.McGann, P.Moody, M.Munro, G.Rae,
B.Slement, A.Stassen, J.Steenkamp, J.Steyn, E.Swanepoel, R.Teasdale,
G.Taute.
Form 4B2
R.Abbott, N.Adams, F.Alexander, R.Amaral, S.Atkinson, C.Birtle,
G.Campbell, R.Davies, J.DeAbreu, V.Demetriou, G.De Milita, D.Done,
A.Erasmus, A.Filamino, R.French, G.Gow, E.Gray, N.Hales, G.Hore,
H.Hayden-Payne, G.Masterson, M.McGann, J.McGrillen, E.Mihalapoulous,
G.Mihalapoulous, M.Phillips, I.Posselt, K.Rosenberg, K.Simpson,
W.Spencer, C.Vivier, K.Walsh.
Form 4C1
C.De Azevedo, C.Guerra, D.Healey, I.Jarvis, G.Jenkins, M.Kinsey,
T.Kleopa, D.Little, P.O'Hare, S.Russell, G.Tulloch, B.Weir, S.Wheeler,
M.Wilson, R.Borlace, C.Herbst, B.Labuschagne, P.Lopes, B.Taylor,
B.McBride, B.Robinson, T.N.Waugh.
Form 4C2
N.Broad, F.Borges, S.Bradley, D.Cobban, S.Foley, A.Fraser, J.MacDonald,
G.Mellem, W.Meyer, R.Moger, G.Neyland, A.Pretorious, N.Ramshaw,
R.Rodriques, R.Ruck, D.Smith, D.Smith, D.Snyman, R.Ward, D.J.Wood.
Form 5B1
J.Alves, R.Applegren, R.Blackney, A.Buys, E.Dahl, A.Flinders, F.Forster,
G.Hawkes, W.Herschel, D.Hogarty, E.Kambourakis, F.Krige, K.Lerman,
J.McGann, P.Polydorou, K.Proos, K.Shraga, N.Stirk, R.Talbot, R.Taylor,
A.Van der Merwe, P.Van der Merwe, A.Van Vuuren, G.Van Wyk, R.Watts,
H.Winn, D.Winson, A.Yates.
Form 5B2
J.De Azevedo, A.De Barros, A.Bolze, N.Clinker, E.Commerford, L.Court,
G.Gray, D.Freel, B.Honeybun, D.Goosen, M.Johnson, R.Lasker, E.Lombard,
D.Maloney, R.McCormick, G.McLeod, C.Mitchell, G.Noble, H.Pennells,
P.Hansmeyer, M.Phillip, M.Radloff, C.Randall, I.Roetz, P.Rowlands,
G.Smith, S.Sadowitz, D.Sanderson-Smith, T.Serfontein, V.Schofield,
R.Stokoe, P.Watson, P.Wilson.
Lower Sixth
K.Abbot, A.Anderson, B.Anderson, R.Armstrong, C.Barker, S.Bryer,
P.Chadwick, G.Cooper, C.Craven, Marion Chompton, L.Dando, T.Davenport,
M.Davidson, T.De Chalain, B.De Milita, B.De Villers, Gillian
Dinnes,J.Dos Santos, M.Dutton, G.Faasen, M.Filannino, M.Fleisch, John
Fynaut, J.Geddes, J.Gordon, L.Graham, Rita Granelli, R.Hall, G.Hickling,
M.Husband, B.Johnson, D.Kibel, C.Klugman, M.Levin, N.Lowe, W.Loxton,
W.Luke, I.MacDonald, A.MacMillan, N.Magnuson, J.Martins, A.Masmanides,
Carole McAninch, A.Meadows, M.Mendelsohn, R.Mennell, T.Moody,
H.Muggeridge, D.Nel, S.O'Brien, V.Pardoe, G.Perotti, J.Port, G.Pridgeon,
N.Raymond, Ellice Robertson, Patricia Rogers, P.Rose, R.Slater, J.Steyn,
S.Tatz, Clare Thompson, M.Turnbull, C.Welch, Anne Wessels, B.Williams,
R.Wright, R.Zietsman, P.Zacharias.
Upper Sixth
J.Da Silva, A.Donsky, D.Economou, I.Gardner, A.Hall, D.Hudgson, M.King,
A.Klein, D.Lazarus, J.Leifer, D.McLaughlin, J.McNeillie, N.Mirbach,
I.Morreira, D.Norman, C.Pashiou, J.Payne, N.Pearce, J.Peerutin, S.Ridge,
L.Solomon, C.Sutcliffe, W.Schofield, T.Van Niekerk, C.Ventura, P.Watt,
C.Williamson, Barabara Browning, Robyn Reed.