Milton High School

Selborne Avenue, Bulawayo

Class List

Class Lists includes Convent, Eveline, Northlea, Towsend, St Peter's

CLASSES OF 1968

Form 1A1
R.W. Archer, S. Baitz, A.C.W. Barker, N.J. Bergman, E. Breadner, A.D. Bruschi, J. Charmers, D.J.A. Dry, J.H. Exelby, S.A. Frankl, G.C.J. Gasson, G.D. Gordon, T.A. Hall, T.W. Henderson, S.J. Jackson, O.V. Kibel, R. Maartens, C.G. Mackenzie, G.M. Parkin, S.M. Parkin, W.M. Partridge, H.T. Pearce, A.J. Pelling, W.N. Quinn, A. Raizon, L.R. Roberts, S.B. Sadowitz, I.P. Sarif, P.M. Sutton, A. Szeftel, A.I. Underwood, T.E. Wakefield, W.B. Wallace, D.M. Whistler, D.C. Woolf.

Form 1A2

A. Barrett, G. Cameron, R.C. Conolly, N.K. Cross, D.V. Fitzgerald, J.N. Frogel, J.W. Frost, L. Golden, M.J. Gotlieb, G.P. Hadfield, S.C. Hansen, R. Harley, A.W. Harrison, D. Hawkes, E.S. Higgins, K.R. Kenigsberg, L. Klein, A.W. Law, I. McKenzie, D.H. Pattison, D.R. Perry, S.G. Pirzenthal, A. Salmon, J.V. Schmulian, B.D. Shapiro, K.V. Spence, B.L. Welch, P.M. Wilkinson, M.C. Zworestine.

Form 1B1
A.D.Bower, I.M.Brown, A.G.Ferreira, N.G.French, B.M.Garlick, M.F.Gay, C.M.Gershman, K.A.Gurney, M.A. Hietink, H.D. Jackson, A.S. Lawson, J.M. Liefer, D.M. Loxton, A.S. Maiorama, A.R.Masterson, H. Myerson, M.A.Parsons, K.N.Robinson, J.E.Rodrigues, E.C.Spencer, G.M.Standers, R.J.Tink, A.E.Vaughan, R.W. Wakefield, A.M. Watson, E.M. Winch.

Form 1B2
G.A.G. Banks, I.A. Batchelor, K.L. Bolton, A.G. Burnie, N.A. Campbell, W.R. Campbell, P.J. Capps, G. D'Eramo, P.C. Einhorn, I.K. Fisher, J.V. Grant, R.L. Hardman, J.A. Haynes, R.B. Jacobs, A.P. Jenkinson, R.A. Jones, P.J. Keys, G.J. Lovelock, E.E. Malevris, M.J. Miller, K.F. Nicholson, J.P. Pachen, P. Parks, K.G. Piggott, C. Russell, N.S. Stemmett, P.C. Streak, D.L. Terblanche, K.C.L. Varkevisser, L. Wantenaar, I.R. Wilson.

Form 1C1
J.P. Behr, R.D.E. Blackbeard, D.H. Blatch, I.A. Bloch, D. Bronthrone, S.F. Calder, V.M. Dias, C.V. Dickson, M. Des Tombe, M. Di Santolo, N.J. Du Plessis, D.N. Hastie, R. Hill, M.C. Kingston, R.M. Laurent, I.J. Law, B.L. Maidwell, G.I. Moavero, J.E.K. Peake, A.M. Rabinovitch, J.G. Rego, A.H. Riddle, G.R. Stanley, H. Steenkamp, D.L. Stevenson, A.D. Tarr, G.M. Trowell, J.M. Trowell, J.A. Van der Hoven, D.A. Van Niekerk, M. Van Staden, M. Whitcher, J.L. Young, L. Young.

Form 1C2
F.A. Basson, A.J. Bennett, R.W. Britz, J.F. Calaghan, F.G. Fraser, R.H. Gibson, S.J. Goosen, J.L.C. Hayward, P.J. Hodgson, J. Homan, W.A. Hunt, L.N. Jeffery, E.R. Longworth, I. MacDonald, P.N. Marsden, C.V.Riddle, T.V. Roberts, N.A. Rumble, A.J. Slater, C.L. Snyman, G. Tzircalle, V.J. Van Rooyen, F.D. Van Wyk.

Form 1D
J.A. Clay, C.J.R. Davies, E.L. Farrell, R.J. Hutchens, G. Kotze, A.F. Rauch, P. Snyman, G. R.Van der Riet, P.J. Vermeulen, J.S. White.

Form 1E
G.J. Austin, P.M. Calitz, B. Cass, R. Davies, H. Gerber, R.A.A. Hull, T.G. King, B. Marcus, C. Maritz, C. Milford, H. Milford, G.D. Mountford, B. Van der Walt.

Form 2A1
S.J.Adie, R.E.Beare, H.N.Bodmer, R.R.Bray, B.A.Chapman, F.G.Clear, R.T. Corke, H.E. Dennison-Farrar, M.C. Einhorn, A.A. Fordyce, D.G. Fort, M.S. Golembo, T.S.Harris, R.S.Hatton, S.G.Heilbron, A.N.Jackson, P.F.Johnson, G.E.Jones, D.A. Jubber, R.G. Kerr, B.H. Kluk, J.S. Kreser, M.D. Kretzmer, W.R.J. Langlois, S.J.Lewins, C.D.Macmillan, R.S.Moore, D.S.Nel, R.A.Oswald, G.L. Overbury, J.H. Posen, O.W. Russell, P.C. Silver, R. Tinning.

Form 2A2
L.R.Combrink, C.A.Cooke, C.M.Ellison, R.T.Enslin, D.S.Fisher, P.E. Fodisch, W.L. Frankel, I. Furman, P.C. Harrison, J.R.B. Hemsworth, I.H. Henderson, D.C. Kirchner, E.C.Kok, E.Kok, G.Lambrecht, A.Leiman, S.H.Long, R.P.Louw, K.G. Lynch, P.W. Mason, K.F. O'Connell, A.R.R. Moore, I.G. Purchase, A. Raizon, P. Roper, M.A. Smith, M.Smuts, N.J.Steyn, C.R.H.Sutherns, N.L.Tatz, F.J.Van Niekerk, A.M.P. Webb, T.E. Wicks, P. Zeitsman.

Form 2B1
D.J.Allman, J.D.Andrews, D.G.Beech, M.A.E.Benney, A.B.Birkin, A.J. Bowles, G. Cestari, T.R. Cowlard, M.S. Cuzzucoli, R.O. De Wilde, T.J.C. Dickinson, L.M. Fredman, C.W. Fulton, E.W. Katz, E.C. Kumin, S.R. Lurie, P.N.Maidwell, G.R.Major, K.C.P.Monaghan, B.D.Moore, B.M.Norman, G.R. Parkin, R.B. Prinsloo, J.C. Ray, K.L. Riley-Hawkins, K.D. Ryall, N.W. Smith, M.J. Sommer, P.R. Stead, K.W.N. Van Blerk, C.J. Viljoen, C.J.S.M.Walden, R.G.Weeden.

Form 2B2
S.J. Bather, H.J. Bower, S.A. Brazer, R.J. Carlsson, D.R. Chipps, N. Classen, E.D. Clingham, A.J. Cook, A.G. Coomber, D.S. Deakin, N. St.J.Fawcett, R.J. Hahn, D.B. Hosking, K.A. Hunt, B.W. Hyde, M.S. Kombol, L.Kotze, D.G. MacCrimmon, A.D. Parry, G.P. Payne, P.M. Perkins, G.D. Robertson, C.L. Spero, A.E. Van Wyk, B.A. Vaughan,  D.C. Wilson, S.N. Young.

Form 2C1
D.H.W. Bowness, C.A.B reedl, T.H. Buckle, K.M. Campbell, M.P. Carrick, S.W.T. Chatham, G.J. Conradie, D. Constantaras, R.I. Dobson, D.C. Farmer, A.R. Ford, R.S. Helberg, T.M. Henwood, P.J.H. Hill, R. Holloway, P.R. Knill, M.J. Matiatos, I.M. McDonald, C.A. Mitchell, S. Savva, A. Van den Bergh, H.J.D. Wilson.

Form 2E
A.J. Buxton, C. Cook, B.W. Doyle, A. Du Toit, H.R. Geldenhuys, J.M. Lima, R. Lourens, D.S. MacFarlane, V.H. Maritz, J.F. Roets, C.R. Rumble, P.M. Simmonds, W.P. Van Zyl.

Form 3A1
P.I. Abrahams, M.J. Abrahamson, D.L.A gar, S. Barbalatt, P.H. Beck, A.J. Bosch, K.B.P. Brett, K.R.Court, C. Deaconos, P. Edwards, D. Golden, M. Golden, J.D. Golembo, M. Karpul, S. Katz, A.J. Leith, J.I. Louw, T.J.Lowen, I.D. McLachlan, S.H. Maclean, B.R. Marks, B.R. Miller, S.A. Read, A.I. Riegler, P.K. Rundgren, R.A. Scott, C.S. Seabrooke, J.H. Sommer, I.M. Szeftel, R. Thompson, T.N.J. Wanklin.

Form 3A2
H. Aber, M.J. Barrett, S.J. Bowden, G. Bullock, R.P.Cesler, R.D. Gershman, M.M. Gonsenhauser, H.L. Gordon, A.P. Hale, M.G. Knight, R.M.P. Lambert-Porter, A.I. Lawson, H.C. Louw, S.P. Marshallsay, R.J.C. Mauldon, A.R. McCallum, W.R.M. Pridgeon, G.H.D. Rabie, M. Ross, I. Solomon, C.A. Sturgess, P.A.Truebody, J.P. Wilkinson, B.J. Zworestine.

Form 3B1
I.R. Ault, R.G. Batchelor, R.T. Berry, L.H. Buckle, T.J. Dickson, M. Du Preez, G.M. Flax, B.I. Gull, V.A. Jenkinson, P.R. Johnson, P. Kielberg, A.C. Lucas, A.T. MacCrimmon, I.R. MacFarlane, K.M. Maguire, E.G. Marshall, A.H. Mawdsley, B.J. Nicholson, B.R. Preston, P.A. Rautenbach, E.A. Salomon, R.M cK.Seggie, T.L. Sletcher, K.W. Standers, K.A. Stevenson, H.J.J. Taentzer, M.S. Thal, L. Van Wyk, G.S. Vaughan, A.H. Verster, R.J. Wakefield, J.R. Winson.

Form 3B2
D.A. Austen, C.M. Bailey, S. Bernie, R.G. Broli, J.L. Conradie, B.J. Erlank, M.G. Franklin, T.A. Herbst, G.V. Hunt, C.W.A. James, R.O.C. Kay, S. Langberg, T.W. McAllister, K.C. McDonald, J.D. Michael, J.P. Naude, G.J. Paton, P.W.P. Petitt, I. Schwerin, W.S.C. Streak, D.A. Street, G.F.S mith, J.G. Terblanche, J.R. Tomas, G.M. Van Bovene, I.R. Watson.

Form 3P

G.A. Clackworthy, L.D.Cole, R.A.Commerford, J.H.De Lange, R.M.Halls, L.L.Joubert, M.J.Kelly, S.W.Krog, R.H.Laurent, W.McMaster, L.H.Nielson, R.A.O'Maker, F.W.T.Pistorius, C.A.Purcell, D.R.P.Quinn, A.R.Reid, P.G. Roberts, B.A.Snyman, R.B.Strachan, R.G.Walker, F.C.Wallace, C.M.Xavier.

Form 3T
B.A. Ainsworth, F.C. Bennett, H.J. Calitz, M.J. Clarke, P.S. Classen, D.S. De Bruin, J.J. De Bruin, C.M.A. Dias, R.M. Ganner, A. Gerber, D.W. Gibson, A.E. Hawke, J.J. Johnston, T. Kotze, P. Landman, J.M.N. Leite, L.A.Louw, D. Panayioti, J.W. Philpott, A. Raftopoulos, J. Ross, J.C. Smit, K. Smith, A. Spence, J.H. Swartz, A.J. Van Schalkwyk, R.C. Williams.

Form 4A1
A.R. Abel, R.S. Chassay, R.G.S. Cooper, A.P. Cowell, B.G. Cross, A.J.B. Davis, B.W. Feigenbaum, G. Ferguson, L.E. Fisher, G. Fort, A.D. Glyn-Jones, B. Graham, W.J. Green, V.G.E. Hein, R.S. Howard, I. Kalvaria, B.Knight, D.B. Moore-King, H.F. Neujahr, K.R. Noble, M.B. Phillips, C. Raizon, P.J. Reichman, M. Reiff, M.J. Robertson, M.C.B. Saxby, T.A. Sayer, N.A. Smuts, J.S. Versfeld.

Form 4A2
D.W. Axe, A.K. Bailey, P.J. Blignaut, P.J.W. Buckle, J.N. Clarke, G.L. Dando, R.G. Dickson, H. D.Du Preez, P.D. Fitzpatrick, I. Fleisch, G.P. Goosen, T.A. Goosen, N.A. Harlock, D.J. Harrison, D.J. Koekemoer, A.G. La Grange, A.J. McCallum, S.B. McCarter, R.H. Marshall, J.A. Monck-Mason, A.H.B. Morris, H. Myerson, E. Pretorius, D.F. Robinson, J.A. Skillicorn, C.W.S mith, M.D. Wright.

Form 4B1
S.B. Anderson, R. Ashford, B.D. Barbour, J.G. Barkhuizen, R. Barnes, S. Benney, V.L. Bottcher, R.V.J. Brett, D.B. Butlion, R.S. Bull, S.O. Cestari, J.C. Cloete,
A.C. Cuddington, J.A.M. De Azevedo, M.F. Foster, T.Gavalas, E.S. Harris, P.D. Lapage, C. Meredith, W.G. Moore, E. Nosel, B.C. Parsons, C.F. Posen, A.D. Purnell, J.A. Van Greune, R. Van der Westhuizen.

Form 4B2
W.S. Brenner, J.E. Capps, L.H. Classen, P.D. Emerton, K.W. Harris, A.D. Hatton, A.J.L. Hogg, D.G. Hunt, A.G. Isemonger, J.E.R. Justus, B.R. Kimber, M.R. Krotiuk, D.C. Lenegan, A. Lieman, A.R. McIntyre, B.Mahoney, D.A. Macdonald, J.D. Meacher, D.F.T. Nielson, S.D. O'Donovan, A.N. Prinsloo, G.B. Ryall, D.B. Shaw, T.M. Spencer, K.G.H. Uttley, P.E. Van Wyk, A.J. Webber, E.L. Widdop, V.J. Wilson, G.D.L. Williams, C.H.Wren, J.E.F. Zacharias.

Form 4T
S. Anastasiou, R.T. Cook, R.G.D. De Salis, M.B. Dobson, A. Fraser, M.R. Frier, P.L. Korsten, R. Lourens, C.G. Mee, C.A. Michael, W.B. Ogston, B.P. Spreeth.

Form 5A
M.J.N. Allard, W.A. Armstrong, C. Bain, A.J. Barlow, D.L. Bell, N.R. Bernie, R.N.M. Blaylock, P. Broekman, G.J. Campbell, G.R. Clackworthy, R.J. Cook, A.M. Coppin, K.C. Denyer, E.J. Dobson, T.L. Dyer, I.M. Garlick, J.B.L. Gelman, P.A.D. Hean, A.J.G. Henderson, I.L. Herscovitz, N.A. Hills, R.W. Hobson, L.S. Hornby, H.G. Johnston,
A.M. Jubber, J.J. Kirchner, K.H. Knoesen, I.A. Laing.

Form 5B
P.F. Lewins, L. Lombard, P.L. Louw, M.N. MacCrimmon, S.N. Masterson, P. Merideth, T.N.A. Meyer, J.R. Mills, D.O. Nash, R.M.J. Nelson, K.D. Nicholson, B.V. Pardoe, H.G. Parker, D.G. Perkins, R.G. Posselt, A.V. Rautenbach, P.A. Reynolds, R.G. Robinson, D. Rouquette, A.A. Smith, J.B. Standers, A.A. Strachan, R.H. Stuttaford, D.G. Sutherland, O.M. Thomas, B. Thompson, P.J. Van Niekerk, M.S. Watson, J. Williams.

Form 5P
J.A. Howitt, S.R. Taunton, K.A. Young.

Form 5T
D.F. Allen, F.H.H. Bezuidenhout, M.L. Bartolo, E. Coragem, M. Correia, G.D. Coles, D.G. Edwards, C.W. Elsmore-Cary, R.G. Elsmore-Cary, C.F. Fourie, R.R. Goosen, L.A. Greyling, G.A. Hubbard, C.R. Mantle, N.J. Murgatroyd, C.L. Till, R.G. Westland, J.C. Wilson.

6M
N.R.Agnew, D.H.Allen, L.Angelozzi, C.L.Baitz, P.J.Best, M.I.Broli, E.Coulentianos, B.N.Dodds, H.C.Donsky, B.J.Farrell, C.J.B.Fitt, W.P.Goosen, W.V.Herbst, R.B.King, N.T.Kloke, D.J.Kloppers, D.A.Latimer, D.L.B.McMeeking, A.Mallory, G.S.Marcus, W.G.Mathews, J.H.Mawdsley, L.K.Munro, A.D.Oakley, J.E.G.Oakley, B.F.Peters, M.H.Pusey, M.G.Roberts, B.L.Treble, D.B.Wasserson, G.T.Wilson, J.D.Wilson, W.B.J.Wilson, D.K.Young, P.J.Young.

Lower Sixth - ARTS
V. Alhadeff, R.M. Barlow, K.C. Boyd, D.J.W. Dale, W. Holloway, C.C. Lenegan, J.G.S. Mills, P.S. Moffat, J.A. Palte, D.Z. Sacks, R.B. Sidelsky, E. Simoncelli, S.J. Smythe, M.C. Strydom, I.D. Thomas, J.F. Webb, D.P.Wilcox.

Lower Sixth - SCIENCE 1
I.E. Alers, H.J. Bik, A.H. Constable, H.G. Constable, R.B. Emanuel, G.E. Hardman, I. Jacobs, A.J. Kagan, J. Kantor, G.J.P.Laity, W.G.Low, R.R.S.Niven, E.R.Painting, M.D.Riley, R.A.Sandler, M.G.Shannon, C.P.Turner, A.I. Wood.

Lower Sixth - SCIENCE 2
B.R.N. Brett, W. Bullock, C.J. Grimmer, M.J. Harlock, S.D. Israel, M.E. Jackson, M. Mader, S.J. Matthews, P.K. Palmer, D.D. Parkin, R.A.D. Pearce, J.M. Rifkin, G.R. Smythe, G.J. Watson.

Upper Sixth - ARTS
K. Bain, R.W. Baldock, R.J. Barlow, C.M. Baron, B.I. Beattie, A.J. Cuddington, O. Davies, R.A. Feigenbaum, D.H. Fox, R.T. Gardiner, J. Going, D.J. Goldhawk, D.A. Greene, G.F. Lambert-Porter, S.D. Langford, G.J. McLachlan, D. Reichman, W.K. Skillicorn.

Upper Sixth - SCIENCE 1
J.I. Barnes, N.H. Golden, F. Monteagudo, T.E. McLaughlin, V.L. Poulter, E.L. Sagar.

Upper Sixth - SCIENCE 2
M.S. Baron, R.H. Burne, J.D. Goodyear, N.J. Graham, K. Lane, J. Lapham, M.D. Lester, L. Lieman, C.S. Marks, A.H. Maytham, C.D. Shee, A. Strahl, B.O. Strandvik, A.D. Wolhuter.