Class List
Class Lists include students from Convent, Eveline, Northlea, Towsend, St Peter's
CLASSES OF 1973
1A1
Barber, S. Barrett, N. Faasen, N. Fisher, L. Gullan, A. Hageman, M.
Hatton, P. Jenson, K. Keet, M. King, G. Klugman, S. Lane, N.
Livingstone-Bievins,
M. Mackay, J. Mcintyre, J. Miller, A. Nugent, M. Palte, S. Parke, R.
Paterson, G. Paterson, N. Read, G. Rissin, D. Robertson, K. Schroeder,
R. Smith,
L. Steinberg, A. Strivens, D. Zacharias, F.
1A2
Beaty, P. Cohen, D. Conolly, D. Cremer, C. Deetlefs, K. De Sousa, J.
Deverakis, D. Donachie, T. Drikakis, G. Elshove, A. Gillmaster, J.
Goldwasser,
D. Hammond, P. Harris, D. Harrison, M. Hoff, S. Lange, T. Mirbach, P.
Nel, G. Ray, E. Richards, C. Ridge, P. Sanders, A. Strathearn, J.
Teasdale,
R.
Ungar, D. Ward, P.
1B1
Alexander, F. Ayliffe, L. Butcher, M. De Goede, A. Howden, I. Hart, I.
Kaye, I. Lawton, L. Leith, T. Levy, R. Margolis, G. Michelson, M. Moody,
P. O'Connell, B. Peretti, R. Robertson, G. Salhus, G. Simpson, K.
Slater, M. Smith, L. Stone, I. Swanepoel, E. Tanner, A. Tesselaar, A.
Watson,
R.
Widdows, G.
1B2
Birtle, C. Calder, W. Carver, M. Done, D. Erasmus, A. Forbes, G. Gow, G.
Gregory, I. Hales, N. Holmes, J. Hore, G. Keefer, E. Kendrick, A.
Lapthorne,
C. Markunsky, S. Marsh, L. McGann, R. Melton, K. Phillips, M. Sack, S.
Steyn, C. Schultz, D. Spencer, W. Steenkamp, J. Taute, G. Vickery, M.
Vivier,
C.
1C1
Adams, N. Atkinson, S. Demetrio, M. De Milita, G. Hayden-Payne, H.
Jenkins, G. Jordan. A. Karasellos, E. Lewis, A. Little, D. McGann, M.
McGrillen, J.
Mihalopoulos, E. Munro, M. Neal, A. Rae, G. Rapley, A. Rosenberg, K.
Russell, S. Soutter, M. Stassen, A. Van Vuuren, W. VanWyk, C. Wakeford,
E.
Watson, A. Waugh, T. Weir, B. Wiggill, T. Wilson, M.
1C2
Allsopp, D. Bolton, D. Child, D. Chisnall, R. Cobban, D. Crilly, G. De
Azeuedo, C. Fitzsimmons, S. Forfar, M. Forfar, R. Fraser, A. Friend, K.
Guerra,
C. Hattingh, P. Healey, D. Hex, C. Howard, A. Jarvis, I. Kinsey, M.
Knox, J. Labuschagne, B. Lopes, P. McCluskey, D. Maritz, M. Meyland, G.
Needt, M.
Slement, B. Wasserman, J. Wedderburn, R. Wheeler, S.
1C3
Bawden, T. Boad, N. De Antonis, M. Demetriou, V. Finn, K. Haskins, A.
Jenkins, B. Mason, R. Ordman, L. Pretorius, A. Ralston, J. Robinson, B.
Rowland,
J. Schofield, T. Snyman, A. Tulloch, G. Venter, J. Warp, R.Wood, D.
1C4
Atkins, C. Borlase, R. Carter, C. Caldeira, F. Herbst, C. Jansen, S.
Kelly, J. Keyser, R. Lamport, J. Magalhaes, J. Maleuris, G. Mirtle, R.
Moger, R.
Rabe, G. Rodrigues, R. Ruck, R. Slater, S. Snyman, D. Stopford, N.
Strydom, R. Third, A. Tombe, S. Van Niekerk, A. Warner, A.
1E
Benney, H. Boon, G. Boon, R. Cass, A. Duff, R. Helm, F. John, F. Gomes,
M. Kelly, A. Pitzar, Quail, G. Rumble, B. Shelton, S. Van Hese, J. Van
der
Merwe, W.
2A1
Anderson, A. Anderson, B. Barker, C. Bashall, T. Bryer, S. Cunningham,
B. Dando, L. Davenport, T. Elkaim, D. Faasen, G. Geddes, J. Gordon, J.
Helfer,
L. Inglis, I. Johnson, B. Kibei, D. Kinsey, L. Klugman, C. Lazarus, P.
Lowe, N. Loxton, W. MacDonald, I. Miller, S. O'Brien, S. Oswald, J.
Perotti, G.
Rainey, D. Turnbull, M.
2A2
Adamthwaite, J. Addison, D. Armstrong, R. Bishop, M. Court, L. De
Milita, B. De Montille, P. Dickinson, A. Dorfan, J. Finkelstein, M.
Fynaut, J. Gero,
B. Hall, R. Hickling, G. Hughes, H. Levin, M. Luke, W. Mennell, R. Nel,
D. Pridgeon, G. Pring, K. Raymond, N. Reid, R. Slater, R. Small, S.
Spong, M.
Talbot, R. Tatz, S. Webber, H. Wright, R. Welch, C.
2B1
Appelgren, R. Alves, J. Blackney, R. Buys, A. Dahl, E. Downs, B.
Flinders, A. Getz, B. Hawkes, G. Herschel, W. Hogarty, D. Kambourakis,
E. Krige, F.
Lerman, K. McGann, J. McGeer, B. Mitchell, C. Polydorou, P. Proos, K.
Schofield, V. Shraga, K. Stirk, N. Taylor, A. Taylor, R. Van der Merwe,
A. Van
der Merwe, P. Van Vuuren, A. VanWyk, G. Vivier. M. Watts R. Winn, H.
Yates, A.
2B2
Ahtom, G. Bolze, A. Bushell, W. Commerford, E. De Azevedo, J.
Douthwaite, J. Du Preez, T. Evans, D. Gray, G. Johnson, M. Lombard, E.
McCormick, R.
Masterson, G. Philip, M. Randall, C. Radloff, P. Robinson, Y. Roper, C.
Sadowitz, S. Sanderson-Smith, D. Schuetz, B. Seager, R. Strydom, J.
Sutherland, T. Tillot, G. Tambourine, S. Vakos, P. Watson, P. Winson, D.
Wood, D.
2C1
Calder, R. Carelse, T. Carruthers, G. Conradie, A. Crawford, T. Devane,
S. Henwood, 0. James, C. King, R. Lurie, G. Maiden, G. Mather, A.
Mihalopoulos, G. Paget, R. Radloff, M. Rudman, R. Swanepoel, A. Terras,
J. Van der Merwe. D. Wheatley, M.
2C2
Atkinson, M. Chandler, D. Constatinou, D. DaSilva, M. Davies, S. Ford,
A. Fotheringham, T. French, R. Harmse, A. Haughton, P. Jubber, E.
Kitching, S.
Kruger, H. Liebenberg, J. Manolakis, J. Maartens, S. Savva, C.
Sheldrake, A. Smith, R. Staak, T. Swart, M. Trappler, D. Wright, I.
2E
Bawden, B. Burger, J. Early, D. Foley, S. Haskins, J. John, L. Milford,
H. Quitowitz, R. Randall, C. Thomas, W. Van der Merwe, S. Van Rensberg,
R.
2C3
Alexander, A. Blom, L. Brits, J. Classen, L. De Barros, P. Docherty, K.
Gigoratos, C. Gasper, C. Hardey, J. James, F. Cousada, C. Mclean, 0.
Porter,
W. Purlell, R. Smith, J. Taylor, A. Thomas, R. Thompson, L. Van der
Merwe, L. Van Tonder, M. VanWyk, J. Venter, H.
3A1
Anderson, B. Bowi,J. Clarke, I. Cook, A. Donsky, A. Ferguson, S.
Francis, S. Gladwin, A. Graham, L. Hammerschlag, L. Hudgson, D.
Kalvaria, L.King, M. Liefer, J. Mitchell, N. Morreira, J. Murback, N. Norman, D.
Pilosoff, B. Richards, C. Ridge, S. Salinger, E. Solomon, L. Sutcliffe,
C.
Terras, M. Thomsen, T. Watt, P. Williams, B. Van Niekerk, T. Zacharias,
P.
3A2
Caunt, W. Chadwick, P. De Villiers, B. Goldwasser, M. Hood, D. Little,
M. Meadley, P. Meadows, A. Moore, J. Pashiou, C. Payne, J. Peerutin,
J.
Reiff, H. Shulman, D. Smith, S. Solomon, A. Trapido, J. Turner, A.
Whitehead, N. Wray, B.
3B1
Allsop, S. Ansley, C. Beveridge, R. Bloom, A. Clarke, D. Coventry, C.
Cruickshank, S. Deere, D. Dunning, P. De Chalain, P. Fleish, M. Giagas,
K.
Goosen, D. Green, D. Gregory, M. Hansmeyer, P. Higgins, H. James, D.
Kutchen, R. Lasker, R. Maloney, D. MacMillan, A. Morgan, J. Mackenzie,
H.
Rabinovitz, R. Raetz, I. Serfontein, T. Steyn, J. Swanepoel, E.
Turnbull, I. Yates, B. Zietsman, C.
3B2
Bailey, A. Black, D. Boucher, A. Craven, C. Dent, I. DosSantos, J.
Downs, J. Farmer, S. Gibbins, D. Goosen, D. Greenfield, L. Griffin, L.
Johnson, H.
Joynt, G. Keefer, S. McGurk, J. Martins, J. Masmanides, A. Moody, T.
Morgan, N. Muggeridge, H. Naylor, K. Papavasilopoulos, J. Pardoe, V.
Posthumus,
G. Pretorius, S. Rauch, M. Rose, P. Selby, B. Venter, D. Winter, D.
Young, J.
3C1
Bond, R. Bushell, R. Challinor, C. Cook, W. Cooke, M. Erasmus, C.
Foster, D. Gorrett, W. Jacobs, F. Kenigsberg, K. Kirton, J. Lewis, E.
Moger, A.
Murphy, P. Pennells, H. Roberts, D. Rowan, J. Stokoe, R. Thomson, H.
Tombe, K. Van Eetveldt, F. Wakfer, T. Weideman, E. Wilson, P.
3C2
Andrews, P. Bronkhorst, D. Bruwer, C. Burt, R. Carr, D. Cross, B. De
Barros, A. Deetlefs, T. Gates, F. Jones, G. Katzenburg, A. Lang, D.
McGuire, G.
Moore, P. Payne, R. Robinson, N. Smith, D. Stopford, M. Summers, G.
Swales, J. Thornton, R. Welensky, C. Westgarth-Smith, J.
Westgarth-Smith, W.
Van Rensburg, J.
3C3
Bawden, G. Bester, J. Carter, D. Costello, H. Early, N. Janjetich, K.
Maritz, J. MacDonald, K. Mead, D. Morreira, F. Perkin, D. Randall, S.
Ras, C.
Rizzato, M. Robertson, M. Sheldon, W. Smith, C. Snyman, G. Staak, M. Van
der Merwe, C. Van Rooyen, A. Vermeulen, D. Viera, C. Watson, D. White,
G.
4A1
Abel, G. Baglow, N. Christie, D. Clarke, M. Cowie, I. Dry, A.
Everitt-Penhale, I. Frame, J. Fraser, K. Fredman, I. Gotlieb, D.
Hamilton, C. Higgins,
S. Hyman, M. King, A. Lerman, R. McNair, B. Nugent, S. Osterloh, G.
Pakenham, C. Parkin, C. Pennington, J. Robinson, C. Sadowitz, M.
Sandier, A.
Schofield, N. Sommer, H. Vosloo, A. Walker, S. Zacharias, M.
4A2
Bartels, N. Bray, M. Brewer, P. Burton, J. Cramer, J. Finnis, L. Fisher,
M. Haddow, P. Hart, R. Kaplan, A. Katz, L. Lange, R. Lasker, I.
Matthews, G.
Macintosh, K. McLearie, P. Noland, W. Pattison, N. Perreira, 0. Ross, I.
Rowland, A. Schay, E. Schroeder, M. Shaw, D. Solomon, S. Sonenscher, M.
Van
Ede, A. Ward, J. Wheeler, G. Wilson, T. Zwebner, J.
4B1
Alexander, A. Allman, A. Bawden, R. Brown, G. Champion, A. Clephane, R.
Crowe, G. Economou, D. Foley, T. Fourie, J. Gray, A. Hales, C. Herbst,
W.
Hitz, M. Jones, B. Krige, E. Lazarus, D. Meyer, D. Parkin, N. Pearce, N.
Pretorius, G. Robinson, J. Russell, W. Salmon, B. Strathearn, A.
Strydom, M.
Tzircalle, A. Ventura, C. Vickery, B.
4B2
Archibald, G. Billett, C. Bossy, A. Clarke, A. Cogill, B. Coleman, G.
Cunningham, S. DaSilva, J. Elkington, P. Goosen, P. Hooton, G. Kretzmer,
M.
Maguire, N. Michael, T. Minaar, P. Nicholaides, J. Palmer, T. Ribeiro,
R. Sayer, G. Stamatiou, D. Tucker, A. Van der Merwe, R.
4B3
Anderson, A. Atkinson, H. Ayliffe, C. Bailey, F. Beveridge, N. Beverley,
G. Burns, R. Burns, R. M. Clark, K. Cook, M. Fisher, T. French, C.
Harris, D.James, A. Kalshoven, P. Koster, A. March, J. Naylor, T. Pantazakos, C.
Rabinson, A. Slement, I. Till,M. Van der Merwe, F. Williams, T.
4T1
Crittall, G. Evans, J. Frangoulis, T. Knight, C. Lewis, J. Lomax, R.
Meyer, C. Mitchell, B. Moore, G. Morgan, R. New, S. Parreira, V. Pierce,
G.
Pring, H. Proos, I. Roberts, D. Smith, S. VanWyk, R. Xavier, Q.
4T2
Bailey, D. Barros, J. Bravo, J. De Ia Rue, C. Du Preez, F. Mayhew, P.
Pickles, C. Rodrigues, H. Rumble, D. Savva, G. Schoultz, W. Tidy, G. Van
der
Riet, N. Van der Walt, F.
5B1
Ault, N. Bennet, C. Brunt, K. Cooke, D. De Wet, H. Duff, D. Erasmus, G.
Frauenstein, A. Freestone, N. Garbers, K. Hicken, K.
Livingstone-Blevins, I.
Maritz, W. McNiel, R. Mennel, K. Robertson, K. Stewart, J. Steyn, L.
Tavenor, B. Telfer, C. Watridge, A. Wernberg, G.
5B2
Athanasopoulos, D. De Jager, C. D'Eramo, G. Des Tombe, M. DiPalma, J.
Hales, C. Hardman, R. Homan, H. Jensen, A. Keys, P. Leith, D. Maloney,
P.
Marsden, P. Minikin, M. Rodrigues, C. Rudman, T. Steffen, G. Tzircalle,
G. Van Heerden, P. White, V. Wilson, I.
5B3
Atkins, A. Bosch, D. Bosch, J. Brownlee, C. Bue, E. Chase, D. Deaconos,
F. Hoff, M. Hosking, C. Knight, I. MacLaren, D. Malevris, J. Moore, N.
Solomon, H. Spencer, G. Store, R. Wade, M. Zwebner, M.
6M
Banks, G. Blatch, D. Bowden, N. Brooking, S. Hadfield, G. Hart, G.
Jamieson, N. Johnston, W. Kok, E. Kok, E, Law, A. Mcintyre G. Morreira,
R. Riley -
Hawkins. K. Robinson, K. Salmon, A. Tink, R. Winch, M. Wood, D.
L6A
Bashall, N. Brackley, J. Carl, I. Cochrane, M. Courtney, I. Dearling, P.
Einhorn, P. Elkaim, I. Frame, R. Hewitt, G. Honywill, J. Jones, B.
Kotze, H.
Lowen, B. McKenzie, I. Meaden-Kendrick, M. Pennells, G. Rees, G.
Rupping, G. Smith, M. Standers, G. Strauss, D. Suskin, A. Thomson, J.
L 6 Sc. 1
Atkinson, K. Ayl, R. Beaty, S. Correia, D. DaSilva, R. Favish, B.
Gartrell, K. Gelman, T. Head, H. Jackson, S. Krige, S. Lange-Smith, M.
Mennell, J.
Mitchell, P. Palte, H. Pelling, S. Pridgeon, J. Sanders, L. Teasdale, S.
Whitehead, P.
L 6 Sc. 2
Archer, R. Christie, A. Harington, M. Hogarty, P. Karakassidis, D. Lowe,
G. Markides, M. Payne, A. Riley, G. Ross, C. Scholz, J. Schmulian, J.
Stead,
T. Truebody, M. Vickery, R. Wilson, A. Wrigley, C.
U6A
Abercrombie, I. Barrett, A. Bruschi, D. Douthwaite, D. Drysdale, P.
Fisher, D. Fodisch, P. Garlick, B. Gunning, R. Harley, R. Higgins, E.
Hopkins, D.
Jenkinson, A. Kenigsberg, K. Lawler, K. Leifer, J. Louw, R. Mackenzie,
C. Pascoe, A. Pattison, D. Sutcliffe, G. Woolf, D.
U 6 Sc.1
Barker, A. Conolly, C. Edwards, F. Exelby, J. Friedrichs, K. Golden, L.
Gordon, G. Hockey, R. Jackson, S. Overbury, G. Pearce, H. Raizon, A.
Sadowitz,
S. Sarif, I. Skelton, J. Szeftel, A. Wakefield, T. Zworestine, M.
U 6 Sc.2
Ahtom, C. Cook, I. Dry, D. Ellis, P. Fitzgerald, D. Gotlieb, M. Hales,
C. Harrison, A. Hawkes, D. Hemsworth, J. Hemsworth, J. Kibel, 0. Layard,
E.
Lowe, D. Ralph, M. Stead, E. Wales, D. Wilkenson, P. Whistler, D.
Williams, M.
Convent Girls - Edmeades, M. Gillman, E. Goodwin, D. Moodie, J.
Smith, E.
Northlea Boys - Bernstein, M. Brown, D.