Class List
Class Lists include students from Convent, Eveline, Northlea, Towsend, St Peter's
CLASSES OF 1969
Form 1A1
Atkinson, Keith. Ayl, Rodney. Corke, Harold. Correia, Dremond. Dudley,
Glen. Elkhaim, Ilan. Favish, Simon. Fort, Robert. Gartrell, Kevin.
Hewett, Garth. Jackson, Steven. Krige, Simon. Lange-Smith, Michael.
Lowen, Brian. Macmillan, Bruce. Meaden-Kendrick, Michael. Mennell, John.
Mitchell, Philip. Palte, Howard. Pelling, Simon. Reiff, Daniel. Spencer,
Kim. Spiro, Mervyn. Teasdale, Steven. Whitehead, Paul.
Form 1A2
Bosch, Daniel M. Bowden, Nicholas. Brackley, John. Carl, Ian. Cochrane,
Matthew. Crater, Lionel. Frame, Richard. Gordon Cumming, Bruce.
Hanekom, Kenneth. Harington, Michael. Loxton, Gareth. Ludeke, Petrus.
Markides, Marcus. Moore, Neville. McKenzie, lain. Morreira, Roy.
Mcintyre, Gordon. Parkes, George. Pennells, Gavin. Pridgeon, John.
Redgment, Andrew. Rees, Graham. Smith, Martin R. Stead, Timothy.
Strauss, Derek. Suskin, Adrian. Sutton, Brian. Vickery, Ryan. Willar,
Simon. Zwebner, Michael.
Form 1B1
Atkins, Arthur. Blamire, Gavin. Brunt, Kevin. Bue, Eninel. Bulling,
Jeremy. Chase, Duncan. Deaconos, Fanos. Gilbert, Trevor. Grant, Clive.
Hadfield, Neill. Hogarty, Paul. Hon ywill, John. Hosking, Charles. Kluk,
Richard. Knight, Bruce. Lewis, Tony. Maclaren, Duncan. Malveris, John.
Maritz, William. Mileham, Sidney. Payne, Alan. Ralston, Alan. Scholz,
John. Solomon, Hylton. Stafford, Ronald. Thomas, Nigel. Thomson, John.
Truebody, Malcolm.
Van Heerden, Philip. Wade, Michael. Watridge, Allan. Zipper, Jeffrey.
Form 1B2
Alpe, Michael. Athanasopoulos, Dennis. Carlson. Guy. Conradie, Veronon.
De Wet, Human. Di Palma, Jose. Frauenstein, Robert. Garbers, Kevin.
Heere,
Christiaan. Hill, Childeric. Jamieson, Norman. Jenson, Alan. Melvill,
Guy. Nichols, Arthur. Robertson, Keith. Scheepers, George. Schultz,
Bruce. Shaw,
Geoffrey. Spencer, Guy. Steffen, Gideon. Stewart, Joseph. Taylor,
Malcolm. Telfer, Colin. Tzircalle, Aristotiles. Van Harte, Rene.
Wernberg, Grant.
Wilkinson Gregory, Williams, Peter.
Form 1C1
Bennett, Clifford. Carew, John. Clarke, Keith. Cooke, David. De Jager,
Christoffel. Fourie, Quentin. Goosen, John. Harris, David. Herbst,
Andrew.
Johnstone, William. McNeill, Robert. Maloney, Peter. Spence, Paul.
Solomon, Lesley. Sprout, Alan. Tatham, Mark. Trickett, Neville.
Varkevisser, Peter.
Williams, Ronald. Wheeler, Kim.
Form 1C2
Beaver, Robert. Burns, Robert. Coom, Nicholas. Danks, Harry. De Bruin,
Martinus. Duran, Joaquim. Garlinge, Douglas. Hales, Christopher.
Henderson, Kenneth. Jones, John. Joubert, John. Maritz, Conraad F.
Martins, Rogerio. Murphy, Robin. Rodrigues, Leonidio. Rogers,
Christopher.
Russell-Smith, Paul. Till , Michael. Tullett, Edward. Veloso, Anthony.
White, Anthony
Form 1D
Ayliffe, Craig. Bailey, Alan. Biffen, Eric. Brown, William. Du Preez,
Theunis. Fisher, Terry. Gilchrist, Louis. Hardy, Raymond, Jansen,
Philip. Kaschula,
Frederick. Kee, John. Kirsten, Christopher. Swales, Alan. Torode,
Trenchard. Tuohy, Frank. Van Rooyen, Allan. Vander Sandt, Johannes.
Vander Walt, Floris.
Form 1E
Cass, Bruce. Hughes, Gerald. Hull, Angus. Milford, Charles. Milford,
Harold. Pitzar. William. Raby, Bryan, Rosselt, Walter. Stinglingh,
Rudolf. Snyman,
Peter. Thompson, Robert.
Form 2E
Austin, Graham. Davis, Spiro. Gerber, Bnan. King, Trevor. MacFarlane,
Douglas. Marous, Basil. Mantz, Christian. Mountford, Gerald. Rumble,
Colin.
Van der Walt, Brian. Van Zyl, Willem.
Form 2A1
Archer, Russell. Baitz, Stephen. Barker, Andrew. Bergman, Nils. Boyman,
Peter. Bruschi, Dino. Dowthwaite, David. Dry, David. Exelby, Jeremy.
Frankel,
Stephen. Gasson, Gregory. Golden, Henderson, Timothy. Jackson, Simon.
Kenigsberg, Kevin. Kibel, Owen. Maartens, Roy. McKenzie, Clayton.
Parkin, Godfrey. Parkin, Simon. Partridge, Walter. Pearce, Howard.
Pelling, Anndrew. Quinn, Nigel. Ralzon, Arnold. Sadowitz, Stephen.
Sarif, Irwin,
Sutton, Peter. Szeftel, Alan. Wakefield, Timothy. Wallace, William.
Whistler, David. Woolf, Desmond. Zworenstine, Mark.
Form 2A2
Barratt, Andrew. Breadner, Eric. Brown, Richard. Cameron, Gordon.
Chalmers, John. Conolly, Robert. Fitzgerald, Douglas. Frogel, James.
Frost, John.
Gotlieb, Michael. Hadfield, Gavin. Hall, Thomas. Hansen, Stewart.
Harley, Raymond. Harrison, Anthony. Hawkes, David. Higgins, Eric. Klein,
Leslie.
Law, Alistair. Pattison, David. Pirzenthal, Stephen. Ralph, Michael.
Roberts, Llewellin. Salmon, Alan. Schmuhan, Jack. Shapiro, Brian.
Spence, Keith.
Whales, David. Welch, Barry. Wilkinson, Peter.
Form 2B1
Bardsley, Darryl. Bell, Douglas. Browne, Ian. Clarke, Anthony. Ferreira,
Allan. French, Nigel. Garlick, Bruce. Gay, Mark. Gurney, Kenneth.
Hietink, Mark.
Jackson, Henry. Lawson, Angus. Leifer, Joel. Loxton, David. Maiorama,
Antonio. Masterson, Anton. Myerson, Hugh. MacCrimmon, Douglas.
Parsons, Michael. Robinson, Kimbale. Rodrigues, Jose. Spencer, Eric.
Slanders, Graham. Stemmett, Neville. Tink, Raymond. Vaughan, Alan.
Wakefield, William. Watson, Allen. Winch, Michael.
Form 2B2
Banks, George. Batchelor, Ian Atholl. Bolton, Kenneth. Bradley, Leigh.
Burnie, Archibald. Campbell, Neil. Capps, Peter. Delius, Robert.
D'Eramo, Giovanni.
Di Santolo, Maurice. Einhorn, Peter. Fisher, Ian. Gershman, Colin.
Grant, Jeffrey. Hardman, Robert. Haynes, John. Homan, Johannes. Jacobs,
Raymond.
Jones, Richard. Keys, Paul. Maidwell, Bruce. Malevris, Efthathios.
Miller, Michael. Nicholson, Keith. Pachon, John. Parks, Peterjohn. Rose,
Malcolm.
Streak, Peter. Terblanche, David. Varkevisser, Kenneth. Wantenaar,
Vicky. Wilson, Ian.
Form 2C1
Behr, Jeffrey. Blackbeard, Robert. Blatch, Derek. Calder, Stanley. Dias,
Victor. Des Tombe, Marinus. Dickson, Clyde. DuPlessis, Nicholas.
Gilchrist, Larry.
Hastie, Derek. Horne, Peter. Kingston, Michael. Laurent, Robert. Law,
Ian. Lovelock, Gary. Moavero, Giovanni. Peake, John. Pierce, Aubrey.
Piggott, Kevin.
Rabinovitch, Allan. Riddle, Anthony. Rego, Joaquim. Slater, Alan.
Stanley, George. Steenkamp, Henry. Tarr, Allan. Trowell, John.
Tzircalle, George.
Van der Hoven, Justus. Van Niekerk, David. Van Staden, Marthys.
Whitcher, Martin. Young, John.
Form 2C2
Basson, Frank. Bennett, Artur. Callaghna, Joseph. Clay, John. Davies,
Christopher. Farrell, Evan. Fraser, Frederick. Gibson, Ronald. Goldin,
Gary.
Goosen, Samuel. Hales, Cecil. Hodgson, Percival. Hunt, William.
Hutchens, Robert. Kotze, Gilbert. Longworth, Eric. Lubbe, Peter.
Marsden, Peter.
MacDonald, Ian. Rauch, Anthony. Riddle, Clive. Roberts, Trevor. Rumble,
Neville. Russell, Christopher. Snyman, Clifford. Snyman, Peter. Trowell,
George.
Tuohy, James Patrick. Vander Reit, Raymond. Van Rooyen, Victor. VanWyk,
Frederick. Vermeulen, Peter. Wallace, Vincent. White, John. Wright,
Arthur.
Form 3A1
Adie, Stephen. Beare, Robert. Bodmer, Harold. Chapman, Brian. Clark,
Harry. Corke, Robert. Einhorn, Michael. Fort, David. Harris, Trevor.
Heilbron, Selwyn.
Jackson, Alfred. Johnson, Peter. Jones, Glyn. Jubber, Donald. Kerr,
Robert. Kluk, Bruce. Kretzmer, Michael. Langlois, William. Lewins,
Simon.
MacMillan, Christopher. Moore, Robert. Nel, Deon. Oswald, Robert.
Overbury, George. Posen, Julian. Russell, Oliver. Silver, Peter.
Tinning, Robert.
Form 3A2
Astrom, Mats. Blaylock, Anthony. Bray, Robert. Clear, Francis. Combrink,
Lance. Cooke, Clive. Dennison-Farrar, Herbert. Enslin, Robert. Fodisch,
Philip.
Fordyce, Andrew. Frankel, Walter. Furman, Ivor. Golembo, Michael.
Harrison, Peter. Hatton, Richard. Henderson, Ian. Leiman, Anthony.
Mason, Peter.
O'Connell, Kevin. Purchase, Ivan. Raizon, Alan. Smith, Michael. Smuts,
Matthew. Steyn, Nicholaas. Tatz, Neil. Tonetti, Luciano. Van Niekerk,
Frederick.
Wicks, Trevor. Wood, Robin. Zietsman, Pieter.
Form 3B1
Allman, Douglas. Andrews, John. Beech, Dennis. Benney, Michael. Birkin,
Antony. Bowles, Anthony. Cestari, Gianni. Fisher, Tony. Fisher, David.
Dickinson, Thomas. Fulton, Colin. Hales, Charles. Hemsworth, John.
Kirchner, Deon. Kok, Edmund. Kok, Eric Chari. Lambrecht, Glen. Long,
Stephen.
Louw, Raymond. Macdonald, Hugh. Major, Grenville. Mawdsley, Alan. Moore,
Andre. Parkin, George. Roper, Paul. Ryall , Kevin. Sommer, Mark.
Stead, Edwin. Stroebel, Phillip. Walden, Christopher. Wilcox, Anthony.
Form 3B2
Botha, William. Boxhall-Smith, David. Carlsson, Roy. Chipps, Dudley.
Cowlard, Thomas. Cuzzucoli, Massimo. Fredman, Leslie. Kombol, Mark.
Katz, Edgar.
Kumin, Errol. Lurie, Stuart. Maidwell, Paul. Monaghan, Kevin. Moore,
Brian. Norman, Brett. Prinsloo, Raymond. Ray, Johnny. Riley-Hawkins,
Kim. Robertson, Grant. Shaw, Keith. Spence, Anthony. Van Blerk, Keith. Van
Wyk, Andre. Vaughan, Brian. Viljoen, Craig. Weeden, Reginald. Wilson,
David. Young, Stuart.
Form 3T(A)
Breedt, Clifford. Chatham, Steven. Conradie, Gerald. Constantaras,
Dimitri. Farmer, Darryl. Holloway, Reinhard. Hosking, David. Hunt,
Kevin. Knill, Peter.
Kotze, Larry. MacDonald, Ian. Matiatos, Michael. Mitchell, Clifford.
Payne, Graham. Savva, Savvakis.
Form 3T(M)
Bather, Steven. Bower, John. Buckle, Trevor. Bowness, David. Brazer,
Stanley. Campbell, Kevin. Claassen, Nicholaas. Clingham, Edward.
Dobson, Robert. Hawke, Allan. Helberg, Renn. Henwood, Timothy. Hill,
Peter. Lima, Jose. Nel, Desmond. Van den Berg, Andre. Wilson, Henry.
Form 4A1
Abrahams, Philip. Abrahamson, Martin, Agar, David. Barbalatt, Sam. Beck,
Peter. Bosch, Andries. Brett, Kevin. Court, Kenneth. Deaconos, Christos.
Edwards, Paul. Golden, David. Golden, Mervyn. Golembo, Jeffrey. Karpul,
Mendel. Katz, Seville. Knoght, Mark, Leith, Allan. Louw, John. Lowen,
Trevor.
McLachlan, Ian. MacLean, Stewart. Marks, Brian. Miller, Basil. Read,
Stephen. Riegler, Avi. Rundgren, Patrick. Scott, Robert. Sommer,
Jeffrey.
Szeftel, Ivan. Thompson, Russell. Wanklin, Tom.
Form 4A2
Barrentt, Mark. Boman, Lars. Bullock, George. Gershman, Ronald. Gordon,
Hugh. Hale, Aiden. Koekemoer, Kevin. Lambert-Porter, Richard.
Lawson, Andrew. Louw, Hendrik. Maguire, Kevin. Morris, Aubrey. Pridgeon,
William. Ross, Michael. Solomon, Ian. Sturges, Colin. Truebody, Philip.
Wakefield, Richard. Wilkinson, John. Worst, David. Zworestine, Barry.
Form 4B1
Bailey, Christopher. Batchelor, Roy. Bowden, Jeremy. Dickson, Trevor. Du
Preez, Michael. James, Compton. Jenkinson, Victor. Johnson, Paul.
Kielberg, Peter. MacCrimmon, Alistair. McCallum, Kenneth. McDonald,
Kenneth. McFarlane, Ian. Marshallsay, Stephen. Mauldon, Richard.
Michael, John. Nicholson, Bryan. Preston, Basil. Pettit, Peter. Salomon,
Eric. Seggie, Robert. Sletcher, Travis. Street, David. Taentzer, Hubert.
Thai, Maurice. Tomas, Julian. VanWyk, Leon. Vaughan, Gary. Winson, John.
Form 4B2
Ault, Ian. Bernic, Sydney. Boxshall-Smith, Mauby. Bernie, Sydney.
Boxshall-Smith, Mauby. Broli, Glyn. Buckle, Ian. Capps, James. Conradie,
John. Dias,
Carlos. Erlank, Bruce. Flax, Geoffrey. Franklin, Michael. Grant, Mark.
Halls, Rodney. Herbst, Theo. Hunt, Gary. Lucas, Arthur. Kay, Robert.
Langberg,
Sydney. Mazzon, Allexsandro. McCallister, Timothy. Marshall, Edwin.
Paton, George. Rautenbach, Peter. Schwerin, Ivor. Smith, Gerald.
Standers, Kenneth.
Stevenson, Kevin. Streak, William. Terblanche, Johannes. Van Bovene,
Gerard. Verster, Andre. Watson, Ian. Xavier, Chrispine.
Form 4P
Clackworthy, Gary. Cole, Lawrence. Commerford, Richard. Joubert,
Lawrence. Kelly, Martinus. Krog, Stephen. McMaster, Wayne. Neilson,
Leonard.
O'Maker, Robert. Pistorious, Frederick. Quinn, David. Reid, Alistair.
Roberts, Peter. Snyman, Barry. Strachan, Robert. Walker, Robert.
Form 5P
Brewer, Kevin. Cope, Reginald. George, Stephen. Landman, Basil.
McKinney, Michael. Morrish, Anthony. Morrison, Kevin. Murray, Michael.
Reuterink, Graham. Riley-Hawkins, Ian. Tuck, Roy.
Form 5T
Ainsworth, Brian. Bennett, Frederick. Calitz, Hendrik. Claasen, Paul. De
Bruin, David. Ganner, Roger. Gerber, Antony. Gibson, Daniel.
Johnston, John. Kotze, Terence. Leite, Joseph. Louw, Louis. Panayioti,
Dino. Philpott, John. Raftopoulos. Antony. Ross, John.
Smit, Johannes. Smith, Kenneth. Taljaard, Gerald.
Form 5A
Anderson, Stuart. Ashford, Roy. Bailey, Allan. Barbour, Brian. Barnes,
Robert. Benney, Stephen. Bottcher, Vincent. Brett, Russell. Buckle,
Peter. Bull,
Richard. Cestari, Sante. Cloete, Johannes. Cuddington, Aiden. De
Azevedo, Jose. Foster, Mark. Goosen, Trevor. La Grange, Ashley. Lapage,
Peter.
McCallum, Allen. Meredith, Colin. Monck-Mason, John. Parsons, Bryan.
Posen, Clive. Purnell, Anthony.
Form 5B
Armstrong, Niall. Blaylock, Richard. Cook, Richard. Emerton, Peter.
Hatton, Andrew. Hills, Norman. Hogg, Aidan. Hunt, David. Isemonger,
Anthony.
Justus, John. Kimber, Brian. Knoesen, Kevin. Krotiuk, Michael. Lenegan,
David. Mahoney, Brian. Meacher, John. Meredith, Paul. Mills, Jeffrey.
Mcintyre, Alan. Prinsloo, Alexander. Rouquette, Derek. Ryall, Brian.
Rautenbach, Archibald. Sanderson-Smith, Richard. Shaw, David. Smith,
Colin.
Stuttaford, Richard. Standers, John. Utley, Keith. VanWyk, Peter.
Wilson, Victor. Wilson, John. Zacharias, Jonathan.
Form 5T
Cook, Richard. De Salis, Robert. Dobson, Michael. Korsten, Patrick.
Ogston, William. Michael, Colin. Spreeth, Barend.
Lower 6 ARTS
Abel , Allan. Cooper, Robin. Cowell, Andrew. Feigenbaum, Brian. Gelman,
Jonathan. Lombard, Lawrence. Raizon, Colin. Reiff, Michael.
Reynolds, Patrick. Traicos, George. Versfeld, John.
6M2
Allard, Michael. Allen, Dermot. Armstrong, Warrick. Barlow, Alan.
Barlow, Roy. Baron, Craig. Denyer, Kevin. Dickson, Russell. Donsky,
Harold. Harrison,
David. Hean, Peter. Herscovit z, Ivan. Hornby, Lynnford. Levin, Hilton.
Lombard, Lawrence. Myerson, Hilton. Oakley, Anthony. Parker, Howard.
Perkins, Donald. Phillips, Michael. Robinson, Donovan. Smuts, Norman.
Thomas, Montgomery. Treble, Bruce. Wordsworth, David. Worst, Michael.
6M1
Bain, Colin. Best, Peter. Blignaut, Phillipus. Calder, Bruce. Constable,
Alan. Cook, Rodney. Davis, Alister. Du Preez, Hugo. Garlick, Ian.
Henderson, Angus.
Hobson, Robin. Kirchner, Jacobus. Mallory, Andrew. Marshall, Robin.
Meyer, Terrance. Nelson, Richard. Noble, Keith. Posselt, Robert.
Pretorius, Eugene.
Randall, Richard. Roberts, Michael. Robertson, Miles. Strachan, Alan.
Watson, Michael.
Lower 6 Sc.1
Agnew, Norman. Calderwood, Brian. Clarke, John. Fort, Milton.
Glyn-Jones, Alastair. Goldswain, Christopher. Green, William. William.
Howard, Robert.
Kalvaria, Isaac. Moore-King, Dennis. Neujahr, Helmut. Pitt, Simon.
Reichman, Philip. Sayer, Trevor. Wright, Malcolm. CONVENT - Da Silva, Maria. Lang, Delphine. Scott, Sherill.
Whiley, Caroleen. ST. PETER'S - Jackson, Sally.
TOWNSEND
- Adam, Jennifer. Beare, Jayne.
Brown, Ruth. Dalziel, Patricia. De Kok, Frances. Van Vliet, Ingrid.
Lower 6 Sc. II
Axe, David. Dando, George. Fisher, Lawrence. Ferguson, Gordon. Graham,
Bryan. Jacobs, Jan. Kloke, Noel. Knight, Bryan. McCarter, Stanley.
Saxby, Miles.
Scott , Ian. Skillicorn, James. Tweedie, Ian. TOWNSEND
- Bik , Liebe. Bowen, Elizabeth. Clegg, Felicity. Fagan, Elaine.
Jackson, Sharon. Manson, Anne.
Plumb, Elizabeth. Strandvik, lngela. CONVENT - Granelli, Norma. Murphy, Colleen. Robson, Michele.
ST. PETER's - Adams, Corinne.
Upper 6 Sc. I
Bik, Hylton. Constable, Hugh. Emanuel, Richard. Hardman, Gordon. Kagan,
Aubrey. Kantor, Jeffrey. Laity, Graham. Low, William. Niven, Richard.
Painting, Evan. Riley, Michael. Sandler, Ronald. Shannon, Malcolm.
Turner, Colin. Wood, Alexander. White, Ian. TOWNSEND - Bingley, Paula. Finch, Patricia. Levin, Lynette.
Ogden, Marilyn. Walker, Lorna.
Upper 6 Sc. II
Brett, Brian. Bullock, William. Grimmer, Cecil. Harlock, Michael.
Israel, Shimon. Jackson, Michael. Matthews, Stanley. Palmer, Philip.
Parkin, David.
Pearce, Roderick. Rifkin, John. Smythe, Graham. Watson, Gregory.
CONVENT - O'Leary, Dorothy. Ottens, Maria.
EVELINE -
Binding. Jacqueline. Claydon, Amy. TOWNSEND -
Barrett, Jane. Bradley, Megan. Graham, Carol.
Howes, Jennifer. Parry, June. Rausch, Susan. Ross, Lisbeth. Simons,
Jenith. Simpson, Elaine. Webb, Paula.
Upper 6ARTS
Alhadetf, Victor. Boyd, Kevin. Holloway, William. Lenegan, Charles.
Mills, John. Moffat, Stuart. Palte, Jonathan. Sacks, Daniel. Sidelsky,
Russell. Smythe, Stephen.
Strydom, Martin. Thomas, Ian. Webb, James. NORTHLEA - Huddy, Patrick. Heasman, Malcolm.
TOWNSEND
- Bland, Margaret. Hopwood, Valerie.
Magwood, Alyson. Shand, Alison. Somerset, Jane. Venter, Colleen.